سن خندیدن نوزاد

چه زمانی نوزادان شروع به لبخند زدن می کنند؟

  • 29422
  • 0

لبخند کودک شما، به ویژه اولین لبخند، یکی از ارزشمندترین لحظات والدین است. اما چه زمانی نوزادان لبخند می زنند؟ بیاموزید در مورد اینکه نوزاد شما چه زمانی شروع به لبخند زدن خواهد کرد و این امر چه مفهومی برای رشد اجتماعی و عاطفی دارد.

باور کنید یا نه، کودک شما احتمالاً مدتها قبل از تولدش لبخند زده است. مارک گتلمن، کارشناس ارشد، متخصص اطفال و مالک بخش کودکان گوفی گِتوِل در اسکوتستیل، آریزونا بیان می دارد که نوزادان میتوانند در اوایل زندگی، حتی در دوران جنینی ، لبخند بزنند. این اولین لبخندهای آگاهانه یا در پاسخ به چیزی نیستند.

لبخند کوکان

دکتر گتلمن می گوید: اینها لبخندهای انعکاسی شبیه به حرکات نامنظم بازو و پا هستند که بدن کودک شما تجربه می کند، همان چیزی در فرایند سنجش تجهیزات اتفاق می افتد. هرچند به زودی، کوچولوی ناقلای شما اولین لبخند "واقعی" خود را نشان خواهد داد. و شما، به نوبه خود، یک لبخند مسحور خنده دار  بر روی صورتتان خواهید داشت انگار که دنیا را به شما داده باشند.

• چه زمانی نوزادان شروع به حرف زدن می کنند؟

• چه زمانی نوزادان شروع به دندان درآوردن می کنند؟

نوع رشد: اجتماعی، بصری، عاطفی

اولین لبخند واقعی نوزاد شما حرف های زیادی در مورد رشد وی دارد. این نشانه ای است که بینایی او بهبود یافته و قادر به تشخیص چهره شما است. مغز و سیستم عصبی وی به اندازه کافی بالغ شده است تا لبخندهای انعکاسی را از بین ببرد، و وی اکنون آگاه است که لبخند، یک راه برای ارتباط با دیگران است. نوزاد شما نیز شروع می کند به درک اینکه احساساتش مهم هستند و تأثیر مستقیم بر افراد اطراف وی دارند. او برای بیان لذت ، هیجان ، خشنودی  و شادی  لبخند می زند. این شیوه وی را برای بیان این جمله در نظر بگیرید: "هی، مامان، شما کار رو خیلی خوب انجام می دی!" یا " شیر این سینه شیرینه! لطفاً بیشتر به من بدید".

• تبعیت از مراحل اصلی 

انتظار می رود چه زمانی لبخندزدن آغاز شود

لبخند انعکاسی نوزاد شما تا 2 ماهگی ناپدید خواهد شد و اولین لبخند واقعی او بین یک و نیم ماهگی تا 3 ماهگی (یا 6 و 12 هفته) زندگی وی ظاهر می شود. شما می توانید تفاوت بین یک لبخند انعکاسی و واقعی را توسط زمانبندی و طول مدت تشخیص دهید. به طور کلی، لبخندهای انعکاسی کوتاه تر هستند و به طور تصادفی رخ می دهند، زمانی که کودک خوابیده یا خسته است. دکتر گتلمن توضیح می دهد که از سوی دیگر، لبخندهای واقعی نوزاد در پاسخ به چیزی مانند دیدن صورت مادر یا شنیدن صدای بلند خواهر و برادرش است. زمانی این لبخند واقعی است که احساسات ابراز شده را در چشم های نوزاد ببینید.

اگر هنوز منتظر هستید ببینید لب های نوزادتان حرکت کند، برخی کارها وجود دارد که می توانید انجام دهید، که ممکن است او را تشویق کند. زیاد با او صحبت کنید (اطمینان حاصل کنید که زمان برای "پاسخ" را به وی می دهید)، دائماً تماس چشمی با وی برقرار کنید، و در طول روز به وی لبخند بزنید. همچنین، مضحک باشید ؛ درآوردن شکلک ها و صداهای خنده دار، تقلید صداها و رفتارهای حیوانات، صدا درآوردن با دهان و زبان خود روی شکم کودک و یا بازی دالی موشک  می تواند لبخند وی را تحریک کند. فقط زیاد این کار را انجام ندهید. دیوید الکایند، دکترای روانشناسی کودک، نويسنده والدين در حرکت: تولد تا شش سالگی، A  تا Z  ، می گويد: "نوزادان توانایی تنظيم احساسات خود را توسعه می دهند و ممکن است در صورت تحريک بيش از حد، از آن امتناع کنند." به قندعسل  خود کمی استراحت دهید و بعداً دوباره امتحان کنید.

• نشانه های نوزاد شاد

• 19 روش خنداندن نوزاد

لبخند زدن کودکان

والدین باید چه مراحل لبخندی را انتظار داشته باشند

هنگامی که کودک شما لبخند می زند، آن را دوباره و دوباره انجام می دهد. چرا نباید انجام دهد؟ هنگامی که او لبخندی را نثار شما میکند، چشمان شما برق می زند، شما اووه ه ه و آااه ه ه می کنید، و با یک لبخند بشّاش پاسخ می دهید. او می فهمد! دکتر الكایند می گوید: در ابتدا، چهره شاد نوزاد کوچک شما در پاسخ به ترکیبی از تحریکات صوتی و تصویری خواهد بود. بنابراین، او ممکن است از تماشای شما هنگام خواندن یک لالایی مورد علاقه یا صحبت کردن با او هنگام تغییر پوشک چندش آورش، لبخند بزند. بعدها، زمانی که بینایی او بهتر می شود، فقط دیدن چهره دو نفر از افراد مورد علاقه اش (شما و شریک زندگی شما!) کافی است تا او لبخند بزند. شما دریافت کننده  اکثر لبخندهای نوزاد خود هستید، اما او نیز لبخند را با دیگران مبادله خواهد کرد (تا زمانی که اضطراب بیگانه در 6 ماهگی فعال  شود).

متخصص اطفال و مالک بخش کودکان گوفی گِتوِل در اسکوتستیل، آریزونا بیان می دارد که نوزادان میتوانند در اوایل زندگی، حتی در دوران جنینی ، لبخند بزنند. این اولین لبخندهای آگاهانه یا در پاسخ به چیزی نیستند.

دکتر گتلمن بیان می دارد: همانطور که نوزاد شما عمل لبخند زدن و لذت بیشتری از دیدن واکنش های افراد می گیرد، شروع به افزودن جلوه های صوتی  می کند. وی در ادامه اظهار می دارد: "این کار ابتدا با نجواکردن  شروع می شود، و سپس منجر به خنده های ریز  و موج های خنده  می شود." تا 5 ماهگی، طفل  شما ممکن است با خنده های از ته دل و جیغ های هیجانی شما شگفت زده شود.

• فراهم کردن اسباب بازی های شاد برای حفظ لبخند نوزاد 

خط قرمزهایی (هشدارهایی) که باید توجه کرد

اگرچه شما به احتمال زیاد مشتاق هستید که لبخند نوزاد عزیزتان را ببیند، فقدان لبخند زودهنگام لزوماً به این معنا نیست که او راضی نیست یا مشکلی وجود دارد. نوزادان این مرحله را در زمان های مختلف نشان می-دهند و برای برخی ممکن است چند هفته بیشتر طول بکشد. اما اگر کودک شما تا 3 ماهگی لبخند نزند، به متخصص اطفال مراجعه نمایید.

• مراحل اصلی: نشانه هایی که باید در موردشان نگران شداشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط