جهش رشدی چیست؟

4 نشانه که کودک شما در حال تجربه جهش رشدی است

  • 5625
  • 0

پرسیدن اینکه آیا یک کودک دچار یک جهش رشدی است یا خیر، مانند این است که بپرسید آیا یک تنبل حمله ای خسته کننده  دارد یا خیر. این به نحوی شبیه آنچه است که آنها انجام می دهند. نوزادان در اولین سال زندگی خود نسبت به هر زمان دیگری بجز در رحم ، بسیار سریع تر رشد می کنند. یک کودک معمولی در سن مدرسه، در هر سال حدود 2 اینچ رشد می کند. در دوران بلوغ، این عدد به 4 اینچ می رسد. در 12 ماه نخست، یک کودک به طور متوسط به میزان بزرگ 10 اینچ رشد می کنند.

حتی در طی این فصل رشدی پر جنب و جوش، برخی از نوزادان انفجارهای کوتاهی از افزایش قد و افزایش وزن را تجربه می کنند. كلر بوش، دکترای پزشکی، استادیار پزشکی کودکان در مرکز پزشکی دانشگاه كلمبیا میگوید: هر كودك متفاوت است، بنابراین نمی توان گفت كه آیا و یا چه وقت این "جهش ها" رخ می دهند. او اغلب هنگامی که یک نوزاد 7 تا 10 روزه است، یک جهش رشدی کوچک را مشاهده می کند: "نوزادان تغذیه با شیر مادر را آموخته اند، مادران شیر دادن را آموخته اند. اتفاقات کمی آرام تر رخ می دهند."

Baby Is Going Through a Growth Spurt

ممکن است یک نوسان دیگر پیرامون نقطه یک ماهگی وجود داشته باشد. اما متخصصان کودک تمایل دارند تا معیارهای دیگر را ببینند: آیا کودک در چهار ماهگی وزنش دو برابر می شود؟ در یک سالگی سه برابر می شود؟ به طور کلی در طول منحنی رشد خود پیشرفت می کند؟

لِی آن اُکنر، مشاور متخصص تغذیه دارای گواهی معتبر، با یک دفتر خصوصی در شهر نیویورک، بیان می دارد که وی معمولاً مشاهده می کند که جهش رشدی در حدود 3 هفتگی، 6 هفتگی، 3 ماهگی و 6 ماهگی رخ می دهد. اما بهترین محک، کودک شماست.

در اینجا نشانه هایی  ارائه می شود:

1. کودک شما دائماً گرسنه است

درست زمانی که فکر می کنید برنامه غذا دادن خود را کشف کرده اید، نوزاد شما به طور ناگهانی می خواهد تمامی ساعت ها غذا بخورد. در یک نوزاد شیرخوار، این ممکن است به معنی دو تا چهار روز پرستاری ماراتونی باشد. یک کودک که با شیر تغذیه می شود ممکن است پس از اتمام یک بطری شیر نارضایتی نشان دهد.

دکتر جوشوا می، یک متخصص غدد در بخش کودکان در مرکز پزشکی لس آنجلس در کایزر پرمننت اظهار می دارد: "همه چیز در اولین سال زندگی تشدید میشود. متابولیسم سریع است، بسامد نیاز به تغذیه سریع است. این کالری ها به سوی رشد حرکت میکنند، صرف نظر از اینکه آیا ذخایر سلولی چربی یا عضله سازی - با کمک هورمون ها- ایجاد می شود یا خیر و در واقع ساختار استخوان ها به طور فیزیکی تغییر می کند." دیدگاهی مفید، هنگامی که تقاضای تغذیه شدت می گیرد.

2. الگوهای خواب کودک شما تغییر می کند

دکتر بوش می گوید: بعضی از والدین گزارش می دهند که نوزادان آنها در حین طغیان های رشد  بیشتر میخوابند، در حالی که برخی دیگر گزارش می دهند که نوزادان آنها دچار کمبود خواب میشوند. یک چیز قطعی است: خواب نقش مهمی در تولید هورمون رشد اولیه دارد، که به درستی به نام "هورمون رشد" نامگذاری شده است. بنابراین به نوزدان درحال چرت اجازه بدهید تا دراز بکشند، در حالی که فطرت مسیر خود را به تدریج طی کرده و شما را با یک موجود کوچک که در پیچ و خم بازوی شماست، رها میکند.

3. نوزاد شما بیش از حد معمول بهانه گیر است

این نشانه می تواند یک پیامد جانبی  از دو نشانه اول باشد؛ یک کودک بسیار گرسنه یا خسته، معمولاً این را به شما نشان خواهد داد. آیا نوزادان مسائل اولیه در حال رشد را تجربه می کنند؟ دکتر می، می گوید: "من فکر می کنم دلیل این امر این است که اگر رشد عمده رخ دهد، تاندون ها و ماهیچه ها در بدن کشیده می شوند (کش میآیند) و ممکن است با درد همراه باشد. ما قطعاً آن را همیشه در محدوده سنی بالاتر مشاهده می-کنیم."

درست زمانی که فکر می کنید برنامه غذا دادن خود را کشف کرده اید، نوزاد شما به طور ناگهانی می خواهد تمامی ساعت ها غذا بخورد.

Baby Is Going Through a Growth Spurt

4. کودک شما بر ترفندهای جدید تسلط یافته است

خب، کمی زیاده روی است که توانایی نوظهور ضربه زدن یا در دست گرفتن یک اسباب بازی در کودک خود را با یک جهش رشدی ویژه پیوند دهید. اما مغز کودک همانطور که او می آموزد تا در جهان حرکت کند و به نوبه خود سبب رشد و ترکیب جمجمه خود شود، به طور فیزیکی همراه با سایر نقاط بدن او رشد می یابد. دکتر می، بیان می دارد: به همین دلیل است که ملاج  یا "نقطه نرم " کودک قبل از نخستین سال، سفت شده یا تقریباً سفت می شود.

توجه داشته باشید که جهش های رشد، مانند دندان درآوردن ، به راحتی با سایر مسائل اشتباه گرفته میشوند. یک کودک بیش از حد خواب آلوده یا بهانه گیر  می تواند بیماری را نشان دهد، در حالی که گرسنگی مداوم می تواند نشاندهنده میزان پایین عرضه شیر باشد. اگر کودک شما در دفع ادرار و مدفوع مشکلی ندارد، می توانید فرض کنید که مسأله، عرضه شیر نیست و از دانستن اینکه غذاخوردن دیوانه وار  سپری خواهد شد، تسلی می یابید.اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط