آداب و رسوم سودمند برای کودکان و نوجوانان

ضرورت جمع شدن اعضاء خانواده برای صرف شام خانوادگی

  • 2162
  • 0

آداب و رسوم به چه طریق برای کودکان و نوجوانان سودمند واقع می شوند؟

در شلوغی و فشار زندگی مدرن، تصور هر شب جمع شدن اعضاء خانواده برای صرف شام خانوادگی کمی دور از ذهن به نظر می رسد. اما به شما اطمینان می دهم که مفهوم نهفته در این اقدام از هر مورد دیگری مرتبط تر است. 

آداب و رسوم همچنان باارزش هستند؛ آنها به خصوص برای کودکان ارزش بیشتری دارند. سنتها به ما این احساس را می دهند که به جایی و یا شخصی تعلق داریم. آنها احساس آرامش و ثبات را به ما می بخشند و کمک می کنند روزهای خوب و بد را به یاد آوریم. 

شام خانوادگی

شامهای خانوادگی سنت باارزشی برای گفتگو و دیدار اعضاء خانواده محسوب می شوند. منطقی است که نتوانید هر شب در کنار یکدیگر جمع شوید. گاه برنامه هایتان به شما این اجازه را نمی دهند، اما اگر صرف یک شام خانوادگی را به عنوان اولویت خود در برخی ایام هفته قرار دهید، تغییر بزرگی ایجاد کرده اید. 

وقتی بر سر میز شام هستید، فرصتهای زیادی برای کمک به رشد و بالندگی فرزندتان دارید

جدا از بحث ارزش غذایی و تغذیه، شامهای خانوادگی تجربه هایی را برای یادگیری ارائه می دهند و فرصتی برای والدین هستند تا متوجه درگیری های ذهنی فرزندانشان شوند. همواره حین صحبت با دیگران، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد و میز شام نیز مکانی عالی برای تشویق افراد به گفتگو است. هر چه بیشتر در کنار یکدیگر جمع شوید و شام بخورید، فرزندانتان موارد بیشتری را چه بزرگ و چه کوچک با شما به اشتراک می گذارند و در مورد اینکه زندگیشان چگونه می گذرد با شما صحبت می کنند. 

وقتی بر سر میز شام هستید، فرصتهای زیادی برای کمک به رشد و بالندگی فرزندتان دارید. در ابتدا می-توانید بر روی مهارتها و رفتارهای اجتماعی او کار کنید. البته به طور ثابت نشستن بر سر میز برای زمانی مشخص و انتظار رسیدن نوبتِ صحبت کردن برای کودکان آسان نیست. آنها باید این امر را تمرین کنند. شامهای خانوادگی این فرصت را برای آنها فراهم می کنند و می توانند این کار را در محیطی که در آن احساس امنیت می کنند و حمایت می شوند، انجام دهند. 

به علاوه شامهای خانوادگی این فرصت را به فرزندان می دهند تا مسئولیت کارهای خانه و روزمره را بر عهده بگیرند. حتی کودکان بسیار کوچک نیز می توانند دستمالهای روی میز را مرتب کنند و یا بشقابها را داخل سینک ظرفشویی قرار دهند. هر چه کودکان بزرگتر شوند، می توانند در کارهای پیچیده تری در زمینه  چیدن میز، آشپزی و تمیز کردن وسایل شرکت کنند. با این کار، هم آنها مهارتهایی کسب می کنند و هم شما کمی کمک می گیرید.

البته سنت برگذاری شامهای خانوادگی برای تمامی خانواده ها یکسان نیست. در اینجا پیشنهاداتی ارائه شده است تا بتوانید از این موقعیت بهترین بهره را ببرید. 

تنظیم این مرحله به سن فرزندان شما بستگی دارد: اگر کودک نوپایی داشته باشید، او نمی تواند تمام مدت صرف غذا را آرام و بی حرکت بنشیند. نوجوانان نیز ممکن است بیشتر زمان خود را به کارهای پاره-وقت و یا انجام فعالیتهای فوق برنامه  درسی اختصاص دهند. اما در هر موقعیتی که هستید، انجام این سنت بسیار سودمند است. 

شرایط را مثبت سازید: هدف این است که شام خانوادگی تبدیل به تجربه ای مثبت شود. اگر مجبور به تصحیح برخی رفتارها و برخوردهای سر میز شدید، بهتر است سایر مباحث و مکالمه های مهم را به زمان و مکانی دیگر موکول کنید. 

موضوع گفتگو را آزاد در نظر بگیرید: خوردن شام در کنار خانواده به معنی بودن و حضور در کنار یکدیگر است. تلویزیون را خاموش و تلفنهای همراه را از کنار میز غذا دور کنید. کنار گذاشتن تلفن همراه توسط بزرگترها بهترین الگو برای انجام این کار توسط فرزندان است. 

سؤالهای خاصی از یکدیگر بپرسید و بگذارید گفتگو به راحتی شروع شود: نیازی نیست بر روی موضوعی از پیش تعیین شده تمرکز کنید. اگر همه ساکت هستند و صحبت نمی کنند، با پرسیدن سؤالاتی همچون «چه چیزی امروز تو را خوشحال کرده است؟» و یا «امروز با چه کسی ناهار خوردی؟» بحث را آغاز کنید. گاه این سؤالات برای کودکان بسیار راحت تر از سؤالاتی چون «روزت چطور بود؟» هستند. یک روش دیگر، استفاده از استراتژی بالا/پایین است که در آن هر شخص فرصت می کند بهترین و بدترین تجربه ای که در آن روز داشته است را به اشتراک بگذارد.

دوستان خود را دعوت کنید: کودکان در هر سنی که باشند از گذراندن وقت با دوستان لذت می برند. دعوت کردن دوستان به شامهای خانوادگی راهی خوب و جالب برای آشنایی بهتر و بیشتر است. با این کار، به خصوص در مورد نوجوانان، می توانید درک بیشتری از آنچه در زندگی آنان می گذرد، پیدا کنید. 

در مورد ایجاد انگیزه نگران نباشید: اگر می خواهید شام خانوادگی را به عنوان یک روتین در خانه معرفی کنید، بهتر است با قرار دادن غذاهای مورد علاقه  فرزندانتان در منوی شام، این کار را شروع کنید. تقویت رفتارهای مثبت ایده  بسیار خوبی است؛ به خصوص در مورد مفاهیم و وظایف جدید، تشویق کلامی بسیار مؤثر خواهد بود. در این مورد، می توانید آرام باشید و بدانید که فرزندانتان دو پاداش دریافت می کنند: غذای مورد علاقه و ارتباط خانوادگی.

سعی کنید این سنت را انجام دهید: اگر به شامهای خانوادگی نمی رسید، وعده ی صبحانه را جایگزین کنید و یا شبهایی را به انجام بازی با یکدیگر در هفته اختصاص دهید. همچنین می توانید آخر هفته ای از پیش تعیین شده را در نظر بگیرید تا با اعضاء خانواده فعالیتی به خصوص انجام دهید. هدف و ایده  اصلی این است که بتوانید در کنار یکدیگر باشید، به خوبی ارتباط برقرار کنید و به عنوان یک خانواده در کنار هم خوش بگذرانید. اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط