چند نکته مهم درباره صندلی غذای کودک

چطور بهترین صندلی غذا را برای کودکمان انتخاب کنیم

  • 2118
  • 0

کودک از چه زمانی برای نشستن در صندلی غذا آماده است؟

وقتی کودک بتواند بدون کمک بنشیند و شروع به خوردن غذای جامد کند- یعنی معمولاً بین 4 تا 6 ماهگی- وقت آن رسیده که صندلی غذا را به دکور آشپزخانۀ خود اضافه کنید. 

بهتر است قبل از خرید این صندلی‌ها به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

استفاده‌اش آسان است؟

گذاشتن و بیرون آوردن راحت کودک از صندلی مهمترین مسئله است. قبل از خرید، از دوستانتان دربارۀ صندلی غذایی که داشته‌اند و از آن راضی بوده‌اند بپرسید. وقتی به فروشگاه می‌روید صندلی را خوب بررسی کنید و موردی را پیدا کنید که بتوانید سینی‌اش را با یک دست حرکت دهید. بندهای ایمنی صندلی را بررسی کنید و ببینید آسان باز و بسته میشوند یاخیر. بیشتر حوادث مربوط به صندلی غذا به این دلیل رخ می‌دهند که پدر و مادرها بندهای صندلی را نمی‌بندند. یادتان باشد به محض اینکه فرزندتان یاد بگیرد خودش را بالا بکشد ممکن است این کار را در صندلی غذایش هم امتحان کند. استفاده از کمربندهای سه یا پنج نقطه‌ای از آن‌ها محافظت می‌کند.

آیا نشان JPMA مورد تأیید است؟

در حوزۀ ایمنی، تولیدکنندگان ممکن است ترجیح دهند صندلی‌های غذای خود را برای آزمایش و تأیید به انجمن مستقل تولیدکنندگان محصولات کودکان (JPMA) بسپارند. اگر نشان JPMA بر روی صندلی غذا حک شده باشد، می‌توانید مطمئن باشید که از هر جهت ایمن است.

 

آیا راحت هست؟

حتماً می‌خواهید کودکتان مدت زمان مطلوبی را روی صندلی‌اش بنشیند. حواستان باشد صندلی به اندازۀ کافی جادار باشد، خصوصاً اگر فرزندتان جثۀ بزرگی دارد. دقت کنید که صندلی تودوزی خوبی داشته و دارای زیرپایی باشد.

 

تمیز کردنش آسان است؟

کودکان به نامرتب غذا خوردن معروفند پس باید راحتی شستشوی صندلی پس از غذا خوردن را در نظر بگیرید. بیشتر صندلی‌ها دارای تشکی از جنس وینیل هستند که به راحتی با دستمال تمیز می‌شود. اتصال رویۀ صندلی با بدنه را به دقت بررسی کنید و تصور کنید اگر خرده شیرینی و غذا رویشان بریزد با چه منظره‌ای روبرو می‌شوید. هر قدر درز و شکاف‌های صندلی کمتر باشند بهتر است.

مدل‌های جدیدتر صندلی غذا دارای ویژگی سینی-در-سینی هستند، به صورتی که می‌توانید سینی رویی را بیرون آورده و در سینک یا ماشین ظرفشویی بشویید. بعضی دیگر از صندلی‌های غذا نیز دارای یک سینی اضافه هستند که وقتی یکی را می‌شویید یک سینی اضافه داشته باشد. 

 

آیا ویژگی‌هایی که موردنیازتان را دارد؟

اگر قصد دارید صندلی را در خانه جابه‌جا کنید، مثلا ًبرای صرف غذا جلوی میز بگذارید و بعد دوباره آن را به دیوار تکیه دهید، به دنبال مدلی باشید که چرخ‌هایش قفل شوند و صندلی را در حین استفاده ثابت نگه دارند. بعضی از صندلی‌ها قابل تاشدن هستند، بنابراین اگر می‌خواهید فقط گاه‌گداری، مثلاً در خانۀ مادربزرگ، از صندلی غذا استفاده کنید، می‌توانند انتخاب خوبی برایتان باشند.

 

بندهای ایمنی صندلی را همیشه ببندید و قبل کنید

وقتی عجله دارید، یا وقتی به ایمنی صندلی غذای خود اعتماد می‌کنید، ممکن است فراموش کنید پس از گذاشتن کودک در صندلی بندهای ایمنی کودک را ببندید یا قفل‌های ایمنی را متصل کنید. این کار می‌تواند یک اشتباه بزرگ باشد، چرا که حادثه خبر نمی‌کند. زاریلیس می‌گوید:«وقتی می‌خواهید کودک را چه برای دو ثانیه و چه برای دو دقیقه تنها بگذارید، کمربندها و بندهای ایمنی تعبیه شده در صندلی را به خوبی ببندید تا ازآسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. وقتی کودک روی صندلی نشسته، اطمینان حاصل کنید که بندها را سفت و محکم بسته‌اید».اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط