اضطراب کودکان

اضطراب کودکان

Spence Children’s Anxiety Scale (SCAS)


اضطراب کودکان اسپنس – نسخه کودک

اضطراب کودکان

Spence Children’s Anxiety Scale (SCAS)


اضطراب کودکان اسپنس – نسخه کودک

 • 45
  تعداد سؤال‌ها
 • 20 دقیقه
  زمان اجرا
 • 10
  تعداد اجرا
 • 45
  تعداد سؤال‌ها
 • 20 دقیقه
  زمان اجرا
 • 10
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی احتمال وجود مشکل در حوزه‌های اختلال هراس و ترس از فضای باز، اضطراب جدایی، فوبیا، ترس اجتماعی، وسواس فکری – عملی و اضطراب فراگیر در کودکان 8 تا 12 سال

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

لطفاً برای هر سؤال گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر در مورد شما صدق می‌کند.

اگرچه از دیدگاه والدین ممکن است تفاوتی میان مفاهیم استرس و اضطراب وجود نداشته باشد اما در علم روانشناسی کودک، هریک معنای متفاوتی دارد. استرس را می‌توان یک حالت و یا یک تجربه روانی و جسمانی خاصی تعریف نمود  که گذرا و موقتی است. برای مثال دانش‌آموزی که استرس امتحان دارد؛ اما اضطراب اگرچه مانند استرس دارای علائم مشابه جسمانی و روانی است ولی این علائم در کودک به‌صورت مزمن و پایدار درمی‌آید.

اضطراب در کودکان انواع مختلفی دارد همچون ترس از فضاهای باز، ترس از یک موضوع خاص همچون تاریکی یا محیط‌های بسته، ترس از اجتماع، اضطراب جدایی از والدین، وسواس‌های فکری یا رفتارهای تکراری و احساس اضطراب دائمی که علت مشخصی ندارد.

ترس و اضطراب واکنشی طبیعی در مقابل خطر است و در سیر تحول کودکان، بخشی از تحول بهنجار به شمار می‌آید، اما زمانی که سطح آشفتگی برانگیخته‌شده نسبت به همسالان کودک بیشتر باشد و سبب پریشانی غیرقابل‌مهار در او گردد، نابهنجار تلقی شده و با عنوان اختلال اضطراب شناخته می‌شود؛ بنابراین تشخیص بهنگام این اختلال در کودکی بسیار ضروری است.

مقیاس اضطراب اسپنس یک ابزار خودسنجی کودکان 8 تا 12 ساله بوده که از 45 عبارت تشکیل‌شده است.

این تست توسط خود کودک تکمیل می‌گردد اما چنانچه کودک هنوز به‌خوبی قادر به خواندن سؤالات و پاسخگویی نیست، والدین می‌توانند در اجرای آزمون کمک کنند به شرطی که نظرات خود را به‌هیچ‌وجه دخالت ندهند.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط