تست اختلالات یادگیری

تست اختلالات یادگیری

Colorado Learning Difficulties Questionnaire (CLDQ)


پرسشنامه مشکلات یادگیری کلورادو- فرم والدین

تست اختلالات یادگیری

Colorado Learning Difficulties Questionnaire (CLDQ)


پرسشنامه مشکلات یادگیری کلورادو- فرم والدین

 • 21
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 10
  تعداد اجرا
 • 21
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 10
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی احتمال وجود مشکلات یادگیری در حوزه‌های خواندن، حساب کردن، عملکردهای فضایی و همچنین سنجش شناخت اجتماعی و اضطراب اجتماعی برای کودکان دبستانی

این آزمون توسط والدین دارای کودک دبستانی تکمیل می‌شود.

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

اگر پیشرفت تحصیلی فرزند شما با مشکلاتی روبرو است و مرتب توسط معلم وی به مدرسه خواسته می‌شوید، امکان دارد فرزند شما به یکی از مشکلات یادگیری دچار باشد. به بیان بهتر اگر یادگیری کودک به‌طور دائمی در حوزه‌ی به خصوصی با سختی همراه است، می‌توان به اختلالات یادگیری مشکوک شد.

مشکلات یادگیری واقعیت‌های غیرقابل‌انکاری هستند که در تمام جوامع و فرهنگ‌ها به چشم می‌خورند. کودکان دارای این مشکل که عمدتاً دچار ناتوانی‌های یادگیری هستند، کاملاً رشد طبیعی خود را طی کرده‌اند و رشد جسمی، قد و وزنشان نشانگر عادی بودن آنهاست. آنان از نظر هوشی نیز دارای عقب‌ماندگی نمی‌باشند، مانند سایر همسالان خود صحبت کرده و بازی می‌کنند و این مشکل تا رسیدن به سال‌های مدرسه ناشناخته می‌ماند.

اختلال یادگیری زمانی تشخیص داده می‌شود که پیشرفت فرد برای خواندن، ریاضیات و بیان نوشتاری اساساً پایین‌تر از سطح سنی، هوشی و تحصیلی مورد انتظار باشد. این کودکان عمدتاً از نظر درسی در یک یا چند زمینه با مشکل جدی روبرو بوده و بدون بهره‌گیری از آموزش‌های ویژه ممکن است دچار افت تحصیلی شوند.

اختلالات یادگیری چنانچه به‌موقع شناسایی و درمان نشود، منجر به روحیه‌ی ضعیف، عزت‌نفس پایین، کمبود مهارت‌های اجتماعی و افت تحصیلی در کودکان  می‌گردد.

تشخیص بهنگام، روند بهبودی را سرعت خواهد بخشید؛ بنابراین توجه به دوره ابتدایی به‌ویژه پایه‌های اول و دوم در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

والدین گرامی، آزمونی که اکنون در اختیار شماست، ابزاری مناسب برای غربالگری فرزند دلبندتان درزمینه مشکلات یادگیری است. این آزمون برای شناسایی کودکان دوره ابتدایی هنجاریابی شده است.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط