تست شخصیت کودکان

تست شخصیت کودکان

Big Five Questionnaire for Children (BFQ-C)


پنج عامل بزرگ شخصیت در کودکان

تست شخصیت کودکان

Big Five Questionnaire for Children (BFQ-C)


پنج عامل بزرگ شخصیت در کودکان

 • 65
  تعداد سؤال‌ها
 • 30 دقیقه
  زمان اجرا
 • 19
  تعداد اجرا
 • 65
  تعداد سؤال‌ها
 • 30 دقیقه
  زمان اجرا
 • 19
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی شخصیت کودکان 8 تا 14 سال در حوزه‌های برون‌گرایی، سازش یافتگی، وظیفه‌شناسی، روان رنجوری و گشودگی نسبت به تجربیات

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

این آزمون خود گزارشی توسط «باربارانلی» و همکاران (1998) در ایتالیا تدوین گردیده است. دارای 65 سؤال بوده و 5 عامل شخصیتی را می‌سنجد که شامل:

 1. برون‌گرایی که به جنبه‌هایی مانند فعالیت، اشتیاق، جرات ورزی و اعتمادبه‌نفس اشاره دارد.
 2. سازش یافتگی که بازتاب نگرانی و حساسیت نسبت به دیگران و نیازهای آنان می‌باشد.
 3. وظیفه‌شناسی که با قابل‌اعتماد بودن، فرمان‌بری، دقت و اتمام تعهدات مشخص می‌گردد.
 4. روان رنجور خویی که شامل آمادگی برای تجربه اضطراب، افسردگی، ناخشنودی و خشم بوده.
 5. عقلانی/گشودگی که شامل کارکرد عقلانی، خلاقیت، ابتکار و تمایلات فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.

والدین گرامی، اگر سن فرزند شما برای خواندن سؤالات کم می‌باشد، می‌توانید به فرزند خود برای انتخاب گزینه‌ی موردنظر کمک کنید. اما توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نظر خود را به وی تحمیل نکنید.

در دنیای امروز همه ما به‌عنوان افراد بزرگسال با چالش‌های مختلفی روبرو هستیم، مسایلی که اغلب نشات گرفته از رفتار و شخصیت خودمان است؛ همچون شیوه تعامل ما با همکاران یا اعضای خانواده، میزان تاب‌آوری ما در شرایط سخت، تعهد و پشتکار ما در برابر مسیولیت‌های زندگی اما نکته اینجاست که شکل‌گیری بسیاری از مشکلات و خصوصیات رفتاری ما به زمان کودکی‌مان برمی‌گردد.

محیط خانواده اولین و مهم‌ترین محیطی است که کودک شاهد روابط انسانی در آن است و تحت تأثیر این روابط و شیوه تربیت والدین شخصیت او شکل می‌گیرد. مطالعات بیشماری نشان می‌دهد که تجربه‌های کودک در سال‌های اول زندگی که بیشتر در خانواده اتفاق می‌افتد، نقش سازنده و زیر بنایی در شخصیت کودک و رفتارهای بعدی او دارد و قسمت مهمی از شخصیت او با رفتار والدین و اطرافیان نسبت به او شکل می‌گیرد. اثرگذاری والدین به دلیل جایگاه ممتاز، تعامل بیشتر و نخستین مربی مرتبط با کودک، بیشتر از سایر عوامل اجتماعی است.

صفات شخصیتی ویژگی­‌های دایمی‌ هستند که انسان در بیشتر موقعیت‌ها از خود نشان ‌می‌­دهد. به‌عبارت‌دیگر شخصیت مجموعه الگوهای خاص فکری، احساسی و رفتاری است که بعد از شناسایی آن‌ها ‌می‌­توان برای پیش‌بینی رفتار کودک در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد.

بنابراین با شناخت شخصیت کودک در همان سال‌های ابتدایی می‌توان نحوه تربیت را با متناسب با خصوصیات کودک تطبیق داد، نقاط قوت و استعداد کودک را شناسایی کرده و پرورش داد و ابتلا به مشکلات سلامت روان را پیش‌بینی کرده و از بروز آن جلوگیری کرد.

 همان‌قدر که پدر و مادر بودن لذت بسیاری دارد، مسیولیت بسیار دشواری است. برای شناخت دقیق‌تر و علمی‌تر شخصیت فرزندتان و برنامه‌ریزی روش تربیتی خود بر اساس نوع شخصیت کودک لازم است از ابزارهای دقیق ارزیابی و تشخیص استفاده کنید.

آزمون 5 عامل بزرگ شخصیت کودکان، کامل‌ترین و علمی‌ترین ابزار شخصیت شناسی جهان است که به‌طور گسترده برای شناسایی نقاط قوت و ضعف، نیازهای اساسی شخصیتی، شناسایی استعدادها و برنامه‌ریزی برای آینده تحصیلی و شغلی کودکان بکار می‌رود.

این آزمون توسط خود کودک تکمیل می‌گردد اما چنانچه سن کودک کم بوده و یا برای پاسخ‌گویی نیاز به کمک داشته باشد، والدین می‌توانند دخالت کنند.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط