تست هوش کودکان

تست هوش کودکان

Raven's Progressive Matrices


ماتریس‌های پیشرونده ریون

تست هوش کودکان

Raven's Progressive Matrices


ماتریس‌های پیشرونده ریون

 • 36
  تعداد سؤال‌ها
 • 10 دقیقه
  زمان اجرا
 • 54
  تعداد اجرا
 • 36
  تعداد سؤال‌ها
 • 10 دقیقه
  زمان اجرا
 • 54
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی میزان هوش کلی در کودکان 5 تا 10 ساله

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

آزمون یا ماتریس‌های پیشرونده ریون که از آن با عنوان تست هوش تصویری نیز نام برده می‌شود، قبل از جنگ جهانی دوم تهیه شد و ازآن‌پس پژوهش‌های زیادی درباره آن انجام و چندین بار مورد تجدیدنظر قرار گرفت. فرم‌های جدید آن برای اندازه‌گیری هوش افراد در سطوح مختلف توانایی و سنی (از 5 ساله تا بزرگسالان) به کار می‌رود. سؤالات مطرح‌شده در این آزمون همه از یک نوع هستند. الگوهایی از تصاویر یا نمودار که بر اساس منطق خاصی تنظیم‌شده‌اند. آزمودنی باید ابتدا منطقی را که این تصاویر یا نمودارها بر اساس آن تنظیم‌شده است را کشف کند و سپس از بین تصاویر پیشنهادی که در زیر هر الگو قرار دارد تصویری که الگوی سؤال را کامل می‌کند انتخاب نماید.

محتوای سؤالات تست ریون مستلزم فرآیند استدلال ذهنی برای کشف اصول و منطق حاکم بر روابط اجزای الگوهای ماتریس‌هاست، بنابراین عمدتاً هوش سیال را اندازه‌گیری می‌کند. (هوش سیال ظرفیت یادگیری درونی و ذاتی هر فرد است که به سطح تحصیلات، آموخته‌ها و تجربیات فرد وابسته نیست).

سؤالات آزمون از آسان به مشکل تنظیم‌شده‌اند. به این معنی که سؤالات آسان در اول و سؤال‌های دشوارتر در انتهای آزمون قرار دارند. سؤالات انتهایی به‌قدری دشوار هستند که کمتر کسی می‌تواند در محدوده زمانی تعیین‌شده به همه آن‌ها پاسخ صحیح بدهد.

 1. پیش از آغاز آزمون، حفظ یک رابطه صمیمانه و به‌دوراز استرس و ارعاب با کودک ضروری است. اطمینان یابید که کودک در سلامت جسمی کامل بوده، مضطرب نیست و هشیاری کامل دارد.

 

 1. ابتدا اولین تصویر را به کودک نشان دهید و بگویید: «به این تصویر خوب نگاه کن، قسمتی از آن بریده یا برداشته‌شده است (جای خالی را نشان دهید)، هر یک از تصاویری که در اینجا آمده (تصاویر پایین صفحه را یک‌به‌یک با انگشت نشان دهید)، می‌تواند جای خالی را پر کند ولی همه آن‌ها درست نیست. فقط یکی از شش تصویر است که اگر در جای خالی قرار گیرد، می‌تواند تصویر بالای صفحه را هم در خط افقی و هم در خط عمودی به‌درستی کامل کند (انگشت را در امتداد ردیف‌های افقی و عمودی حرکت دهید). حالا آن تصویر را به من نشان بده».

 

 1.  معمولاً کودک بدون دشواری زیاد می‌فهمد که باید چه کار بکند و بلافاصله شماره 4 را نشان می‌دهد. چنانچه آزمودنی نتوانست پاسخ صحیح را نشان دهد، توضیح را تا آنجا ادامه دهید که کاملاً بفهمد چه کار باید بکند یا قضیه را بگیرد. به‌عبارت‌دیگر اگر پاسخ کودک غلط بود، به وی توضیح دهید که چرا غلط است و از او بخواهید که پاسخ صحیح را از میان تصاویر باقیمانده انتخاب کند.

 

 1. پس‌ازآنکه کودک پاسخ صحیح را پیدا کرد، بگویید: «آفرین! درست است، تنها همین تصویر است که می‌تواند شکل بالا را هم در خط افقی وهم در خط عمودی تکمیل کند». هنگامی‌که اطمینان یافتید کودک آنچه باید انجام دهد را درک کرده، به سؤال 2 بروید و بگویید: «حالا این یکی را جواب بده. تصویری را نشان بده که می‌تواند شکل بالایی را هم به‌صورت افقی وهم به‌صورت عمودی تکمیل کند». معمولاً در این مرحله هم مشکلی به وجود نمی‌آید و کودک به‌راحتی تصویر شماره 5 را نشان می‌دهد. چنانچه در این مسیله توضیح اضافی لازم است، همچون سؤال قبلی منطق آزمون را به زبان کودکانه توضیح دهید و سپس منتظر بمانید تا پاسخ صحیح را انتخاب نماید.

 

 1. اکنون اجازه دهید تا کودک به‌تنهایی گزینه صحیح را برای بقیه سؤالات بیابد. والدین گرامی، توصیه می‌شود برای حفظ اعتبار آزمون، از تقلب رساندن به کودک در پاسخگویی به سؤالات جدا خودداری نمایید!

همان‌طور که انسان‌ها از نظر خصوصیات ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند، در خصایص روانی مانند هوش یا ویژگی‌های شخصیتی نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. متخصصان علم روانشناسی سال‌هاست که به این تفاوت‌های فردی آگاهی داشته و تلاش کرده‌اند تا روش‌هایی را برای شناخت و اندازه‌گیری این تفاوت‌ها ایجاد کنند. آزمون‌های هوش بسیاری نیز برای اندازه‌گیری هوش توسط دانشمندان تهیه شده که یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آن‌ها آزمون «ماتریس‌های پیشرونده ریون» می‌باشد.

آزمون ریون که به صورت تصویری ارایه می‌شود (درمجموع 36 تصویر دارد)، یکی از معتبرترین تست‌های ارزیابی هوش افراد است که پایه و اساس آن ارایه تصاویر انتزاعی است و در طی آن قدرت هوشی فرد سنجیده می‌شود. در این تست، معمولاً اشکال جداگانه‌ای در اختیار فرد قرار می‌گیرد که فرد باید با یک توالی خاصی این تصویر را تکمیل کند

این آزمون که ازجمله آزمون‌های هوشی غیرکلامی به حساب می‌آید، توسط «جان ریون» در انگلستان برای اندازه‌گیری هوش کلی ساخته‌شده است. بعد از تهیه این آزمون پژوهش‌های زیادی درباره آن به‌عمل‌آمده و بارها مورد تجدیدنظر قرارگرفته است. در حال حاضر سه فرم این آزمون برای اندازه‌گیری هوش افراد در همه سطوح توانایی- از کودکان 5 ساله تا بزرگسالان سرآمد- در دسترس است.

آزمونی که اکنون اختیار شماست مختص رنج سنی کودکان 5 تا 10 است.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
زمینه‌ها (Labels)


اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط