آزمون بررسی مشکلات و نقاط قوت کودک (2 تا 4 سال)

آزمون بررسی مشکلات و نقاط قوت کودک (2 تا 4 سال)

Strength and Difficulties Questionnaire (SDQ)


بررسی مشکلات و نقاط قوت کودک (2 تا 4 سال)

آزمون بررسی مشکلات و نقاط قوت کودک (2 تا 4 سال)

Strength and Difficulties Questionnaire (SDQ)


بررسی مشکلات و نقاط قوت کودک (2 تا 4 سال)

 • 25
  تعداد سؤال‌ها
 • 10 دقیقه
  زمان اجرا
 • 33
  تعداد اجرا
 • 25
  تعداد سؤال‌ها
 • 10 دقیقه
  زمان اجرا
 • 33
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی کودکان 2 تا 4 ساله در حوزه‌های مشکلات هیجانی، مشکلات سلوک، بیش فعالی و کمبود توجه، مشکلات ارتباطی با همسالان و رفتارهای جامعه پسند

مبلغ آزمون بعد از پاسخ به سؤالات (و قبل از نمایش خروجی آزمون) از شما دریافت خواهد شد. توجه : درصورت تمایل می‌توانید هم‌اکنون نسبت به اشتراک خود در سایت اقدام نمایید (از طریق منوی کاربری - خرید اشتراک). دراینصورت با اجرای همه‌ی آزمون‌های سایت تا پایان اشتراک، از شما مبلغی بابت آن دریافت نخواهد شد.

مراقب گرامی، لطفاً برای هرکدام از عبارت‌ها که نشان‌دهنده یک رفتار یا حالت عاطفی و هیجانی است، یکی از پاسخ‌های «درست نیست»، «تا حدی درست است» یا «کاملاً درست است» را در مورد کودک انتخاب کنید. چنانچه به پاسخ خود مطمین نیستید یا سؤال به نظرتان مسخره می‌آید! خواهشمند است بر اساس رفتار کودک در 6 ماه گذشته پاسخ دهید.

شاید برای والدین تشخیص تب در کودک و نوجوانان کار بسیار آسانی باشد اما تشخیص مشکلات سلامت روان اغلب به این سادگی‌ها نیست. درواقع مشکلات مربوط به سلامت روان را همیشه نمی‌توان دید اما علایم آن قابل ارزیابی و شناسایی هستند. عبارت مشکلات سلامت روان جدی برای کودکان و نوجوانان به مسایلی اشاره می‌کند که به شدت زندگی روزانه و عملکرد آن‌ها را در خانه، روابط با همسالان و یا در مدرسه مختل می‌کند. این مشکلات را می‌توان از طریق مراجعه به یک روانشناس تشخیص داد به دلیل اینکه متخصصین بهداشت روان با این علایم و رفتارهای ناسازگارانه مربوط به آن‌ها آشنایی دارند؛ اما یکی از در دسترس ترین و ساده‌ترین اقدامات برای شناسایی مشکلات احتمالی در کودکان و نوجوانان ابزارهای روان‌سنجی است. پرسشنامه بررسی مشکلات و نقاط قوت یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی مشکلات رفتاری احتمالی و نیز توانمندی‌ها در کودکان و نوجوانان 2 تا 17 است.

از مزایای این پرسشنامه می‌توان از کوتاه بودن (25 ماده) ولی درعین‌حال جامع بودن آن، قدرت تشخیصی و پایایی خوب به‌رغم کوتاه بودن آن، وجود فرم‌های همسان خود گزارش دهی، معلم و والدینی، ترجمه آن به چهل زبان دنیا و تطابق خرده مقیاس‌ها و مواد آن با طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها (ICD-10) نام برد.

این پرسشنامه در سال 1997 توسط «گودمن» در انگلیس طراحی شد و کودک را در پنج حوزه نشانه‌های هیجانی، مشکلات سلوک، بیش فعالی و کمبود توجه، مشکلات ارتباطی با همسالان و رفتارهای جامعه پسند ارزیابی می‌کند. این پرسشنامه علاوه بر فرم والدین، قادر است کودک را در محیط مدرسه و از طریق فرم معلم و خود گزارشی برای نوجوانان 11 تا 17 سال نیز ارزیابی کند.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)
زمینه‌ها (Labels)


اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط