اضطراب کودکان پیش دبستانی

اضطراب کودکان پیش دبستانی

Preschool Anxiety Scale (PAS)


مقیاس اضطراب کودکان پیش‌دبستانی

اضطراب کودکان پیش دبستانی

Preschool Anxiety Scale (PAS)


مقیاس اضطراب کودکان پیش‌دبستانی

 • 34
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 22
  تعداد اجرا
 • 34
  تعداد سؤال‌ها
 • 15 دقیقه
  زمان اجرا
 • 22
  تعداد اجرا
هدف

ارزیابی احتمال وجود مشکلات اضطرابی ازجمله اضطراب منتشر، هراس اجتماعی، وسواس- بی‌اختیاری، ترس‌های اختصاصی و اضطراب جدایی

کاربر گرامی، در ادامه جمله‌هایی را می‌خوانید که کودکان را توصیف می‌کنند، لطفاً در هر جمله پاسخی را که توصیف بهتری از کودک شما ارایه می‌دهد، انتخاب کنید.

اضطراب پدیده‌ای است که در همه انسان‌ها وجود دارد. بروز اضطراب به‌اندازه خفیف تا حدی ضروری است و اگر وجود نداشته باشد ممکن است برای فرد مشکل‌ساز شود. وجود اضطراب باعث می‌شود انسان‌ها از خود و دیگران مراقبت لازم را داشته باشند و بیشتر تلاش کنند تا مانع از پیامدهای منفی احتمالی بشوند. کودکان نیز در دوران رشد و تکامل انواع متفاوتی از اضطراب را تجربه می‌کنند مانند ترس از موضوع‌ها یا مکان‌های خاص (تاریکی، تنهایی، دزد، زخم و...)، اضطراب از مواجه‌شدن با غریبه‌ها یا مکان‌های جدید، اضطراب از آسیب دیدن خود یا اطرافیان و... یکی از انواع شایع اضطراب در کودکان ترس از جدا شدن از مراقب اصلی (معمولاً مادر) است.

مشکلات اضطرابی، شایع‌ترین مشکلات سلامت روان در دوران کودکی هستند که تقریباً 5 در صد از همه کودکان، ملاک‌های تشخیصی آن را تجربه می‌کنند. «اضطراب» در سطوح بالا و پایدار با آسیب شدید در عملکرد کودک همراه است که می‌تواند خود را در اجتناب از انجام فعالیت‌های مربوط به مدرسه، روابط با همسالان و دستیابی به سطوح تحولی متناسب با سن کودک نشان دهد. از طرف دیگر، شواهد بسیاری وجود دارد که مشکلات اضطرابی دوران کودکی در مسیر مزمن به اختلالات اضطرابی در بزرگسالی ختم می‌شوند.

مقیاس اضطراب کودکان پیش‌دبستانی که توسط والدین تکمیل می‌شود، دارای 28 ماده بوده که نشانه‌های مرضی مشکلات اضطراب جدایی، اضطراب تعمیم‌یافته، هراس اجتماعی، ترس از آسیب (به‌عنوان یک هراس خاص) و وسواس- بی‌اختیاری را در کودکان 2 تا 5 سال مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

شاخص‌های اندازه‌گیری (مقیاس‌ها)


اجرای آزمون لیست آزمون‌ها


مطالب مرتبط
مطالب مرتبط